Odpovede vývojárov 10.07.2016

Novinky z vývoja…

qa2

8. 7. 2016

SANDBOX: Otázky a odpovede

– Sandbox vznikol omnoho skôr ako bol k dispozícií hráčom, prípravy začali už v januári, čiže 6 mesiacov pred otvorením.
– V súčasnosti je v Sandboxe testovaná nová verzia vybalansovania, vieme, ktorými problémami sú hráči väčšinou najviac znepokojení. Postupne budeme odstraňovať jednotlivé problémy, najprv vybalansovanie vozidiel, potom nový MM, mapy a tak ďalej.
– Sandbox má aj ďalšie úlohy, napríklad vyriešiť problém s delostrelectvom, zvýšiť rolu panciera v hre aby boli bitky viac dynamické a aby sa znížili chyby hráčov.
– Delostrelectvo je trieda, ktorá prekonala najviac zmien. Jeho súčasný stav je ranný prototyp. Našou hlavnou úlohou je kompletne odstrániť „one shot“.
– Sandboxové zmeny sú očakávané každé 1,5-2 týždne.
– Počet žiadostí do Sandboxu bol obrovský. Každý týždeň sme pridali 5 až 6 tisíc nových hráčov, čo bolo minimum potrebné na zachovanie potrebného množstva online. V konečných fázach budeme pridávať ďalších ľudí.
– Väčšina z tých, ktorí požiadali sa dostanú do Sandboxu.
– Test bude trvať tak dlho, ako to bude potrebné, aby všetky zmeny vyhovovali vývojárom a hráčom.
– Prepracovanie delostrelectva nepríde na live server v patchi samostatne, čiže niektoré ďalšie zmeny nebudú, pretože by to mohlo zničiť celé testovanie zo Sandboxu.
– Možno bude obmedzenie na 3 arty v tíme, to však bude záležať na tom ako dopadnú testy.
– APCR pre delostrelectvo nie je v Sandboxe a neplánujeme to znova vrátiť.
– Na live serveri príliš veľa hráčov odstreľuje z diaľky, preto experimentujeme s presnosťou a poklesom prieraznosti na väčšie vzdialenosti.
– Sandbox je viac ako len “World of Heavy Tanks”.
– Stredné tanky budú strednými tankami, neprestanú existovať a nezmení sa toho pre nich veľa.
– Neplánujeme žiadnu zmenu pre +/- 25% hodnoty prieraznosti.
– Ľahké tanky tieru 10 sú nevyhnutné, bude vykonané prekontrolovanie ich špecifikácií.
– Poriadne testovanie vyžaduje viac hráčov, ako je v súčasnosti na Sandboxe, čiže bude vytvorený druhý server.
– Nechceme balansovať tanky podľa „národných charakteristík“
– Predpokladáme, že niektoré stroje nebudú presne pasovať na ich rolu, čo prinesie viac „hybridných tankov“ (tanky, ktoré sa hodia na viac úloh). Dobrým príklad je napríklad E 50M.
– Presnosť za jazdy bude zhoršená.
– V Sandboxe sa dá kúpiť prémiová munícia len za goldy, je to len experiment. Je možné, že prémiové náboje budú za kredity ale obmedzíme ich množstvo, to sa uvidí.
– Prémiové tanky nebudú zhoršené. Všetky prémiové stroje sa v novom balanse stanú konkurencieschopnejšie.
– Je možné, že zmeníme rolu určitých vozidiel až na poslednú chvíľu.
– Bonus za odrazené poškodenie mal zlý vzorec výpočtu a bol preto úplne odstránený. Po vybalansovaní sa znovu vráti.
– Mód “Battle Assistant” bude súčasť hry.
– V ďalšom patchi pre Sandbox budú hodnoty prieraznosti HE striel pre arty takmer dvojnásobné. Nechceme však aby mali arty najväčšie poškodenie, chceme zozbierať informácie a experimentovať.
– Jeseň bude skvelá, čaká vás niekoľko skvelých prekvapení.


7. 7. 2016

Anton Pankov, výkonný producent World of Tanks a zároveň hlas hráčů ve společnosti Wargaming, odpovídal na otázky v časopise World of Tanks Magazine o tom, jak přišel k Wargaming a co čeká „Tanky“ v blízké budoucnosti. Tady je zkrácená verze.

 

Jak vidíš budoucnost hry?

Po krachu „Rubiconu“ jsme se zaměřili na hráče. Uskutečnily se schůzky s Victorem Kislym, s evropskými a ruskými bloggery na Kypru, mluvili jsme s hráči na Grand Final ve Varšavě a GDC v San Francisku. A došli jsme k závěru, že zárukou úspěchu World of Tanks – stručně řečeno, je velmi jednoduchá věc, dávat hráčům to, co chtějí.

Hráč – je naším hlavním kritikem, investorem a spotřebitelem a má tedy hlasovací právo. Je třeba naslouchat komunitě, správně interpretovat jejich touhy, myšlenky a následně je realizovat. Plány do budoucna nejsou nic složitého, prostě jsme se podívali na to, co se nelíbí. V důsledku toho jsme sestavili seznam změn, které musí být opraveny předtím, než se posuneme o krok dále. Patří mezi ně vybalancování vozidel, týmů, dělostřelectva, map, výkonu a tak dále.

V lednu a únoru jsme v kanceláři analyzovali a diskutovali o problémech a plánech rozvoje do konce roku 2016. Patch 9.15 a ty následující by měly být celkově zaměřeny na tyto problémy.

Jak bude vypadat nový rebalanc?

Naší hlavní prioritou je vyřešit problém rovnováhy. Práce na projektu s pracovním názvem „Balanc 2,0“, bude testována společně s hráči. Věříme, že s jejich pomocí se vydáme správným směrem.

Sandbox bude fungovat tak dlouho, dokud se my i hráči neshodneme na tom, že obsah je připraven k vydání. To je součást naší nové filozofie: patch nemusí být vydán v naplánovaném termínu, ale až tehdy, když je zcela připraven.

Budou nové perky pro posádky nebo upraveny ty staré?

Perky pro posádky jsou velmi staré a je třeba je přepracovat a přidat nové, ale až po tom, co budou přepracována vozidla, protože posádka bude mít významný vliv na chování tanku.

Myslím, za prvé, že typy zkušeností jsou zastaralé, to je zcela zřejmé. Za druhé, počet perků je nedostatečný. Všude jsou klišé: Bratři ve zbrani, Opravy a Žárovka pro velitele. Chceme představit více dovedností posádky, které by kompenzovaly jejich slabé stránky.

A samozřejmě sníme o legendárních posádkách se specifickými schopnostmi.

Bude vyvážení tříd vozidel?

Základem rebalancu je „Balanc 2,0“. Ve skutečnosti se jedná o odklon od tříd vozidel k navrácení jejich skutečných rolí (podpora, svícení, atd.)

Co se stane s dělostřelectvem?

Dělostřelectvo skutečně potřebuje změnu, který se v současné době testuje. Obecně řečeno, domnívám se, že „Arty“ – je nejvíce jedinečná třída ve hře a je významně odlišná od ostatních. Skutečností je, že hraní s ní je velmi obtížné a dobrých hráčů s nimi je mnohem méně, než dobrých hráčů v MT, HT a jiných typech vozidel. Zároveň jsem si jistý, že „Arty“ by měly být sice účinné, ale závislé na druhých.

Budou nové národy?

Samozřejmě, že ano. Jeden z nich je již ve vývoji. Postupně budou přidávány nové tanky. Klíčovou otázkou je jejich vybalancování.

Jaké změny budou na mapách?

Provedli jsme hlasování mezi hráči a vyloučili málo populární mapy. Například opravujeme Stalingrad, pro Charkov jsme snížili pravděpodobnost vybrání. Taková hlasování byla provedena ve všech regionech. Některé mapy se změní, a některé budou vymazány. Usilujeme o to, aby hráči neměli pocit, že jsou ztraceni (v daném okamžiku existuje 42 map). Budeme se snažit, aby jich v budoucnosti zůstalo 30-35, maximálně 40.

Je rozdíl v přístupu k jednotlivým regionům?
V posledních letech se snažíme přidat více regionálního obsahu a nových lokalit, které jsou typické. Jako příklad nám může posloužit mapa Berlína a Paříže. Československé tanky byly plánovány jako součást jednoho velkého evropského stromu, ale díky nadšení hráčů byly vydány jako samostatný strom. Kromě toho jsme hledali a rozvíjeli specifické vozidla – nyní jsou to polské tanky. Možná ne celou větev, ale některé prémiové vozy.

Co bude do budoucna s osobními misemi?

V 9.15 jsme zlepšili podmínky pro splnění určitých úkolů, zejména těch, které se ukázaly být velmi komplikované: například, dvojí zapálení tanku vyšší úrovně. To byly naše první kroky. Až vyřešíme největší problémy, přijde nová sezóna individuálních misí.

Budou osobní ocenění v boji důležitější?

Ano, pracujeme na této funkci: pokud budete hrát v týmu, který prohraje, ale získáte jednu z medailí Hrdinové bitvy, pak získáte zkušenosti a kredity jako za vítězství. Obecně řečeno, hraj pro tým a  musíš vyhrát.

Plánujete i změnu vnějšího vzhledu tanku?

Osobní vzhled tanku – skvělá vlastnost, která je již dlouho ve vývoji.Kromě stávajících maskovacích vzorů a emblémů, vzniknou nové příležitosti, jako navěšení větví na tank.

Změníte sledovací systém za porušení pravidel a zavedete systém poděkování?

Systém poděkování bude vyvinut. Slíbil to  sám Victor Kisłyj, takže realizace je skoro jistá.

Co s hráči, kteří se úmyslně utopí nebo skočí ze skály?

Budeme trestat takové hráče. Jak ekonomicky nebo tak, že hráč nebude moci vstoupit do další bitvy tak dlouho, dokud nebude předchozí bitva u konce. Dokončili jsme systém, který bojuje proti trolím čety (např. tier X jde do bitvy s tankem třetího stupně).

Jaký máš názor na nehistorická místa poškození?

Neplánujeme jejich změnu, protože se stala součástí hry. Je skutečně málo historické trefovat weakspoty na věži, abychom ji probili, ale díky tomu hráč rozvíjí své schopnosti a hledá slabé stránky nepřátelských tanků. A to mu nemůžeme vzít.


6. 7. 2016

Ahojte,

tu je malé zhrnutie od Yuri Pasholok:

-Je Batchat 35t len výmysel, alebo naozaj existujú jeho nákresy ? – Je to výmysel. Prvý prototyp mal 12 ton, potom sa zväčšil na 25 ton (Bat.-Châtillon 25 t AP), ten druhý bol postavený, no neboli plány na pre 35 tonovú verziu.

-„Niekto však tvrdí, že má nákresy stroja Batchat 35t. Vraj bol vo Francúzsku a tam ich objavil.“ – Týmto som sa zaoberal, no osobne som nič takéto nenašiel. Aj keď by ma neprekvapovalo ak by niečo objavil. Ja som našiel dokumenty o 34 334 kg a o ďalšom 35 434 kg (Delostrelectvo) a na základe toho je možné, že existuje aj 35 tonová verzia.

– Panzer III Ausf.K bol plánovaný s kónickým delom, prečo má v hre delo KwK L43 ? – Bol plánovaný, ale nainštalovanie takéhoto dela by vyžadovalo zmenu ďalších modulov, ako napríklad trupu a pásov.

– Jeden hráč sa sťažuje, že vie o mnohých ďalších francúzskych ťažkých tankoch, ktoré sa nedostali von zo SuperTestu, Yuri Pasholok vraj o tom vie a preto sa pýta, či by bolo možné vytvoriť ďalšiu celú líniu francúzskych ťažkých tankov ? Yuri: Uvidíme. WG sa k tejto veci stavia dosť pozitívne.


5. 7. 2016

Produkčný manažér Maxim Chuvalov:
– WOT Blitz má 45 miliónov nainštalovaní po celom svete.
– Zameriavame sa aj na ženské publikum, naše štúdio Melesta Games, s ktorým máme strategické partnerstvo nedávno vydalo hru My Cafe.
– Už som hral aj VR tanky, v súčasnosti toto testujeme, zatiaľ to vyzerá dosť zábavne. Nie sú žiadne prototypy, čiže nemáme zatiaľ ani žiaden trh.

Storm:
– Prečo nepridáte všetky nové minimapy v jednej aktualizácií ? – Je to len test. Ak dopadne dobre, pridáme aj zvyšok.
– Koľko hráčov používa HD klient ? – Menej ako 50 % (Seb: ach, Ruské počítače)
– Čakám už druhý rok na úpravu krajiny na koridorových mapách, prosím pridajte možnosť väčšej manévrovateľnosti – Na ktorej mape to bolo odstránené ?
– Náhrada Lorraine 40t za B-C 25t AP, je tu nový zásobníkový tank, tak prečo je tam ? – To bol omyl, bude odstránený.
– Aký je postup pri výmene ? – Nebude reset perkov, no nie sme si istý ohľadom hráčskych štatistík.

Murazor:
– Kde bude umiestnená druhá vetva vo Francúzskom strome ? Z AMX 50 100 alebo z tieru 7 ? -Z tieru 7.
– Budú nejaké bonusy/darčeky na 100. výročie tankov ? – Neviem.
– Yuri [Pasholok], neviem, prečo si taký rozrušený ohľadom francúzskych ťažkých tankov [od tieru 2], sú skutočne zbytočné, sú to vlastne viacvežové vozidlá s priemernou výzbrojou a zlou mobilitou. (Seb: a čo Japonské ťažké tanky ? Nedráždite komunitu s francúzskymi ťažkými tankami, keď potom poviete, že nebudú pridané.)

Pasholok:
– Daniil (TN: Murazor), každá vetva by mala mať nejakú odlišnosť, jej slabé a silné stránky. Vetva by mala byť unikátna. Veľké, dobre opancierované vozidlá s priemernou rýchlosťou a dobrým delom na ich tier. Tier 6 ťažké tanky sú napríklad potrebné pre rôzne módy hry. Nehovorím o ťažkých tankoch tieru 3 alebo 2.
– Toto bola posledná možná vetva pre Francúzsko.
– Yuri, čo viete o stroji B-C 35t, boli nejaké plány ? – 35 tonový Bat-Chat to znie ako príliš. Program začal s 12 tonami a potom bol upravený, bude ako tier 9, tier 10 bol postavený.
– Je tu osoba, ktorá má k plánom a modelom panciera tohto 35 tonového Bat-Chat prístup – Zatiaľ som sa s ničím takýmto nestretol, hoci som tie plány už študoval.
– Pz 3 K bol v pláne v kónickým delom, prečo má v hre KwK L43 ?
– Bol plánovaný, no je otázne či by podvozok nemusel byť po namontovaní takéhoto dela v skutočnosti upravený.
– Je niečo hotové ohľadom Francúzskych ťažkých tankov ? Čakám na ne. – Pozriem sa na to.

Anton Pankov:
– Absencia vybalansovania vzhľadom na skill je jeden z princípov WOT. Avšak, keď sú hodnotené bitky vo WOWS, možno pridáme niečo podobné aj do tankov.
– Systém osádok je už starý a potreboval by prepracovať. Sú potrebné nové perky, pretože aj po vybalansovaní vozidiel má posádka významný vplyv na tank. Myslím, že ich rozhranie je zastarané a aj ich model nie je dobre realizovaný. Každý si totiž vyberá to isté: bratia v zbrani (BIA), opravy, šiesty zmysel. Chcel by som nové perky, ktoré by priniesli viac možností pre posilnenie výhod tanku a zoslabenie jeho nevýhod. Snívam o legendárnej osádke s legendárnymi perkami: známi tankisti so špeciálnymi schopnosťami.
– Je nejaký rozdiel medzi vydaním a vývojom v jednotlivých regiónoch ? – Snažíme sa viac zamerať na regionálny obsah a známe lokácie. Napríklad Berlín a Paríž. Československé tanky boli plánované ako časť veľkého Európskeho stromu, ale vďaka hráčom dostali samostatnú vetvu (Seb: vďaka za ničenie mojich snov). Hľadáme aj špeciálne tanky – v súčasnosti sú to Poľské tanky. Možno nie celý strom, ale aspoň niekoľko prémiových strojov. Chápeme, že každý región chce mať niečo vlastné. Napríklad máme kórejský Patton. Pridali sme „Berlínske trio“, máme tank Cromwell ktorý bojoval na strane spojencov. Snažíme sa zamerať na vytvorenie hry pre každého. A keď stretneme hráčov z rôznych oblastí, je pozitívna aj negatívna spätná väzba viac-menej rovnaká.
– Bude zvýšená hodnota ocenení v bitke ? – Táto funkcia je teraz pridaná. Ak prehráte kvôli slabému tímu, no získate “ Hrdinu bitky“, dostaneme XP a kredity ako by to bolo víťazstvo. Hra je však tímovo orientovaná. Musíte vyhrať, ak chcete dostať viac.
– Sú plány na zlepšenie prispôsobenia si vozidiel ? – V súčasnosti je táto funkcionalita vo vývoji. Okrem kamufláže a emblémov bude možné napríklad pridať si na tank brvná (TN: založené na Sovietskych brvnách).
– Bude systém trestov upravené a budú pridané pochvaly ? – Pochvaly budú pridané. A systém trestov bude rozšírený.
– A čo tanky ničiace sa navzájom ? – Budeme ich penalizovať po ekonomickej stránke, alebo vyhodením z hry. Máme aj novú funkciu pre nevhodné fail čaty.
– Čo si myslíte o nehistorických mechanikách ako napríklad udelenie poškodenia do nedôležitých častí tanku? Tu sa nič nezmení, toto je súčasť hry. Mierenie na malú vežičku je jedna zo schopností hráča a nebude ho o ňu oberať.


4. 7. 2016

Ahojte,

sp15 odpovedá na Vaše otázky ohľadom Švédskych vozidiel:

„Pribudnú aj ďalšie línie okrem jednej vetvy ľahkých/stredných tankov ?“
Vetva ľahkých/stredných tankov nebude jedna zo súčastí zavedenia technologického stromu. Ak k tomu dôjde, bude to neskôr.

„Myslíš, že môžeme očakávať viac ako jednu líniu (líniu stredných tankov a líniu stíhačov tankov) s príchodom Švédskeho stromu do World of Tanks ? „
-Nebudem sa vyjadrovať o tom, aké vetvy budú pri uvedení technologického stromu. Aj keď na tieto informácie by sme nemali čakať dlho. A aj ďalšie, okrem tých, ktoré sú vyššie uvedené.

„Existuje možnosť, že sa objaví línia ťažkých tankov alebo delostrelectva ? „
Áno, pre ďalšie informácie o ťažkých tankoch si pozrite moje ďalšie články, v ktorých o nich píšem. Čo sa týka delostrelectva, vytvorili sme základnú líniu so solídnymi strojmi tieru 3-10, no nemyslím si, že sa táto vetva v blízkej dobe objaví.

„Chcel by som sa spýtať na reálnosť týchto tankov. Boli všetky tieto vozidlá vyrobené, alebo sú niektoré len papierové modely ? „
-Ako aj v iných technologických stromoch, aj tu sú stroje, ktoré nikdy neopustili rysovaciu plátna. Všetko, čo uvidíte je však založené na reálnych projektoch, z ktorých som väčšinu aj popísal v mojej sérií článkov ohľadom Švédskych vozidiel.

„Čo bude hlavným rozdielom oproti iným národom ? „
-Napadajú ma dve veci a to veľkosť a depresia dela. Švédske ťažké tanky, stíhače tankov a stredné tanky budú menšie a ľahšie ako by ste mohli čakať. Švédske tanky majú tiež minimálne 10 stupňovú depresiu dela, v niektorých prípadoch dokonca aj viac ako 15 stupňov.

„Ktoré knihy by si odporučil, ohľadom histórie Švédskych tankov, hlavne v prvej polovici storočia do roku 1945 ? „
-Pokiaľ ide o Švédske, neviem či nejaké existujú. No sú knihy, ktoré by som mohol odporučiť: Svenskt Pansar by Rickard O. Lindström & Carl-Gustaf Svantesson, Landsverk I Landskrona. Tiež by som odporučil pozrieť aj časopisy Pansar od SPHF ( Švédska asociácia historických obrnencov).

„Čo je najzaujímavejšia veci, ktorú si našiel pri skúmaní tejto línie. „
-Napadá ma, Švédske plány pre oslobodenie Dánska pred Spojencami v roku 1945 boli veľmi zaujímavý objav. Ale ak by to malo byť niečo, čo sa vzťahuje na tanky sú to projekty UDES zo 70-tych rokov. Tieto sú ako zlatá baňa zvláštnych a experimentálnych nápadov pred tým, ako bol uvedený kompozitný pancier.

„Čo bolo najťažšie ?“
-Nájsť kompromisy s WG, týkajúce sa štruktúry technologického stromu. Viac, keď budú odhalené ďalšie vetvy.

„Myslíš, že bude pridané hydraulické odpruženie, ak bude Strv 103 pridaný ako Švédsky top tier tank ? „
-Áno

„Koľko z tankov budú len prerobené stroje z iných vetiev len s inými delami, no v ostatnom rovnaké ? „
-Bude tu len jeden originálny Švédsky tank v technologickom strome. Avšak už existuje jeden prepracovaný model Švédskeho tanku v hre a to je Toldi 3.

„Koľko členov osádky bude mať prémiový tank a bude prvý technologický strom obsahovať stroje s viac alebo menej početnými osádkami ? „
-strv m/42-57 Alt.2 bude mať 3 členov, Švédske tanky budú mať 3-4 členov a väčšina top tier tankov bude mať 3 člennú osádku.

„Čo sa týka vývoja munície, Švédi preferujú chemickú alebo kinetickú penetráciu a aký druh štandardnej/prémiovej munície môžeme očakávať v technologickom strome ? „
-HEAT strely boli používané vo všeobecnosti len pre húfnice, no objavia sa napríklad aj na ťažkých tankoch. Väčšina bude však používať muníciu AP a APDS.

„Je Strv 103 stíhač tankov ? „
-Historicky nie, Strv 103 bol navrhnutý a používaný ako stredný tank.

„Koľko Švédskych vozidiel by bolo možné pridať do WOT ? „
V súčasnosti by Švédsko mohli prakticky vytvoriť 4 plné vetvy a jednu mini vetvu. Existujú top tier tanky pre všetky typy vozidiel.

„Čo v prípade Švédskej púštnej kamufláže ?“
-Pravdepodobne vytvorí niečo WG. WG so mnou ani so žiadnym expertom neriešilo kamufláže. Jediná historická kamufláž bola použitá Švédskymi mierovými jednotkami OSN počas vojny v Kongu.

Zdroj: wot.cz   – touto cestou im ďakujem za preklady. //frost

Súvisiace príspevky
Zanechať odpoveď